Z Ostravy se vracíme s porážkou

Poslední kolo základní části sice už nemohlo nic změnit na složení nadstavbových skupin, ale vzhledem k tomu, že se dosavadní výsledky přenášejí do skupin, je důležitá každá výhra nebo spíše v každá prohra „bolí“ o to více.

SLUNETA měla jedinečnou možnost dotáhnout se páté Pardubice (hrály v Děčíně) a odskočit Olomoucku (hrálo v Opavě), bohužel tuto šanci nevyužila, a tak zakončuje základní část prohrou a se stejnou bilancí jako právě Olomoucko, tedy 12 výher a 10 porážek, což jí přisuzuje 6. příčku.

Celé poslední kolo Kooperativa NBL bylo věnováno památce legendy basketbalu, Kobemu Bryantovi, který i se svou dcerou a dalšími pasažéry zahynul při tragické havárii helikoptéry. Všechny týmy tak utkání začaly tím, že nejprve do 8 sekund nepřešly přes polovinu hřiště a druhý tým pak nezakončil do 24 sekund. Obě tato čísla jsou spojena s kariérou Bryanta, ten právě hrál nejprve s 8 a pak s 24 na dresu.

Pak se už mohlo začít hrát. Ostrava do utkání vlétla nebojácně a na hráčích bylo vidět, že hrají s větší energií. V prvním poločase se moc nebránilo a poločasové skóre 48:39 potěšilo diváky, ale o to méně našeho trenéra Tondu Pištěckého. Není divu, že poločasová porada vůbec neprobíhala v režimu středečního „pokecu“ u kávy. Přitom důvod vedení domácích byl jednoduchý, my neplnili, co jsme si před utkáním řekli a Ostravští hráli, co potřebovali a to jim bohužel stačilo.

Z naší strany povedená třetí čtvrtina pak přinesla naše mírné vedení, lví zásluhu na tom měl hlavně Spencer Svejcar a Pavel Houška. Jenomže pak došly síly, a některým hráčům i fauly, a Ostrava se dostala zase na koně. V závěru se pak únava projevila naplno, a když jsme potřebovali trefit trojku, měl náš tahoun Pavel Houška dvě otevřené střely, které byly bohužel krátké a domácí pak z čáry trestného hodu odskočili na 86:78 a do konce základní hrací doby zbývá už pouhých 27 vteřin. Naději ještě vykřesali Dalibor Fait a hned vzápětí se trefil už i Pavel Houška a jejich dvě trojky znamenaly snížení na 86:84. Jenomže pak, pod návalem adrenalinu, přišel faul ještě před vhozením míče do hřiště, což je dle pravidel nesportovní faul. Domácí tam měli 2 trestné hody a míč ze strany. V posledních 17 vteřinách se pak hrála klasická „šestkovaná“, ve které SLUNETA marně doháněla náskok soupeře.

Kamenem úrazu celého utkání byly doskoky, domácí nás jasně přeskákali pod oběma koši, hlavně jejich útočné doskoky byly pro nás smrtelné. Každopádně není čas věšet hlavy, v neděli už začíná nadstavbová skupina A1 a tu otevřeme domácím soubojem s Opavou.

NH Ostrava - SLUNETA Ústí nad Labem 91:86 (20:23 48:39 62:65)
Body domácí: Nábělek a Šmíd po 18, Calloway 13, Holsey a Pumprla po 11, Palenik a Heinzl po 7, Bohačík 4, Svoboda 2
Body hosté: Svejcar 22, Houška 18, Čampara 15, Šotnar 12, Fait 9, Bažant 5, Pecka 4, Brown 1
Trojky: 31/8 – 28/10
Trestné hody: 34/29 – 21/18
Doskoky: 47 - 35
Osobní chyby: 22 - 27